top of page

Jesteśmy grupą rekonstrukcji historycznej odtwarzającą okres dojrzałego średniowiecza w przedziale od XIII do XV wieku. Odtwarzamy mieszczaństwo krakowskie oraz postacie i profesje związane ze środowiskiem miejskim tej epoki. Zamierzeniem naszym jest próba żywej rekonstrukcji kultury materialnej (stroje, wyposażenie, oręż) oraz obyczajów epoki, w oparciu o dostępne źródła i posiadaną wiedzę.
 

Jako formułę naszej grupy przyjęliśmy ideę Bractwa Arturiańskiego, wzorca do dziś funkcjonujących Bractw Kurkowych i Strzeleckich. Ogólna nazwa wywodzi się z motywu, na bazie którego budowano rytuał. Była nim legenda Króla Artura.

Podstawowym celem istnienia bractw arturiańskich było zapewnienie obrony murów miejskich w potrzebie. Organizacje tego typu zrzeszały u schyłku średniowiecza mieszczan, rzemieślników cechowych oraz rezydentów. Ich obowiązkiem było szkolenie się w sztuce wojennej i organizacja obrony miasta.

Jako Bractwo działamy od roku 2008. Szczególne miejsce w naszych sercach ma Zamek Grodziec. Stąd i nazwę przyjęliśmy, która na dwa sposoby tłumaczona być może. Za sprawą niezapomnianego Kasztelana Zenona, oraz przyjaciół z Dolnego Śląska, tam Bractwo erygowaliśmy.

bottom of page